Kraj

Bez względu na sytuację w kraju, wybory prezydenckie się odbędą.

206
Please Zaloguj się lub zarejestruj to do it.
Wybory w Polsce odbędą się bez względu na sytuację. Fake. FakeNews. Fake News. Fakenews24.pl

Wybory prezydenckie odbędą się bez względu na rozwój sytuacji epidemiologicznej w Polsce. Przypominamy: wybory 2020 zostały zaplanowane na 10 Maja 2020 roku, czyli za niecałe dwa miesiące. Obecna sytuacja w kraju związana z koronawirusem rodzi naturalne pytania znacznej części społeczeństwa. Jeżeli odwoływane lub przekładane są imprezy masowe, a także takie które generują duże skupiska ludzi, co będzie z wyborami? Rządzący uspokajają i zapewniają, iż majowy wybór Prezydenta na kolejne 5 lat nie jest niczym zagrożony. Pod uwagę brane są trzy scenariusze.

Scenariusz nr. 1. Epidemia minie i wybory odbędą się z udziałem obywateli.

Tutaj mowa o klasycznym scenariuszu i klasycznym przebiegu wyborów. Wszyscy uprawnieni do głosowania udadzą się do lokali wyborczych, gdzie zagłosują na swojego kandydata poprzez postawienie krzyżyka przy jego nazwisku. Nie ukrywamy, iż wszyscy życzylibyśmy sobie dokładnie takiego, klasycznego scenariusza. Jeżeli epidemia nie minie lub jej następstwa nie będą umożliwiały przeprowadzenia wyborów z udziałem wyborców, zostanie wcielony w życie jeden z dwóch scenariuszy, bez udziału wyborców.

Scenariusz nr. 2. Politycy przeprowadzą głosowanie w sejmie.

Tak. To szokuje, ale jest możliwe! Jeżeli udział obywateli nie będzie możliwy, bardzo prawdopodobne jest, że Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na kolejną kadencję wybiorą nam politycy. Odbywałoby się to jak tradycyjne głosowanie nad na przykład wotum nieufności. Stwarza to rzecz jasna precedens, w którym to kandydat sympatyzujący z partią rządzącą, a tym samym z największą ilością mandatów miałby na starcie dużo większe szanse na objęcie urzędu. Analogicznie, kandydaci z partii niszowych mogliby liczyć na zdecydowanie mniejsze poparcie. Cały czas brany jest pod uwagę jednak kolejny scenariusz.

Scenariusz nr. 3. Urząd Prezydenta zostanie automatycznie przedłużony.

Jeżeli nie będzie możliwe wyłonienie Prezydenta poprzez głosowanie, w ostateczności zostanie podjęta próba przegłosowania ustawy, na mocy której kadencja obecnego Prezydenta zostanie automatycznie przedłużona na kolejne 5 lat.

Sytuacja jest rozwojowa. Na ten moment mało się mówi o wyborach, ponieważ kraj zmaga się z dużo poważniejszym kryzysem. Wybory prezydenckie to jednak temat, w który wciąż zaangażowany jest sztab ludzi, starających się wypracować najlepszy scenariusz.

Nadchodzi nowa aplikacja od Google. YouTube PATO.
FakeNews24 i listy TOP 10

Wasze reakcje